Tvar elektródy musí zohľadňovať použitie, zváraný materiál a proces odporového zvárania. Na výber ponúkame sedem základných tvarov elektród:
Tvar A
- elektróda s veľkým polomerom používaná často na zváranie hliníka. Veľký polomer elektródy vytvára ideálny bod na prelomenie oxidov hliníka a zároveň svojou dostatočne veľkou plochou dokáže regulovať veľkosť šošovky zvaru.
Tvar B
- v priemysle často využívaný typ elektródy, ktorý svojím tvarom znižuje množstvo materiálu, ktorý sa v procese zvárania zachytával na ploche elektródy, čím sa spomaľuje jej opotrebovanie.
Tvar C
- elektróda s plochým povrchom sa využíva aj pri výstupkovom zváraní. Tvar elektródy poskytuje veľkú plochu pôsobenia zváracieho tlaku a prúdu pri výrobe kozmetických zvarov na pohľadovej strane plechu a vyrovnaného rozloženia tepla.
Tvar D
- elektróda s vyosením sa používa pri zvaroch na ťažko dostupných miestach blízko ohybu plechu, na zváranie falcov plechových boxov a pod. Pri inštalovaní elektródy treba brať ohľad na správnu orientáciu špičky elektródy.
Tvar E
- elektróda so zaoblenou špičkou kombinuje v sebe výhody oblej F a špicatej G elektródy, aj keď na menšej zváracej ploche.
Tvar F
- polguľatá elektróda s veľkou efektivitou, ktorá je vďaka svojím tvarovým vlastnostiam najpopulárnejšou voľbou. Jej zaoblenie dokáže korigovať nerovnosti v nastaveniach zváracích ramien, keďže zváracia plocha sa vytvára na ľubovoľnom kontaktnom bode týchto elektród. Tento tvar sa často používa na manuálnych a robotických zváracích kliešťach, kde polguľatosť umožňuje zvárať plechy v rôznych uhloch bez presného nastavenia polohy elektród.
Súvisiace články:
Ako správne vybrať elektródu pre optimálne odporové zváranie?
Aký je rozdiel medzi elektródovou čiapočkou a bodovacou elektródou?