Pri výbere elektródy treba ako prvý aspekt zvážiť výrobný proces. V prípade sériovej výroby v značne zautomatizovaných a špecializovaných podmienkach je jednoznačnou voľbou číslo jeden elektródová čiapočka. V prostredí, ktoré si vyžaduje univerzálnejší výrobný proces a časté zmeny, sa zas najlepšie osvedčia bodovacie elektródy.
Princíp fungovania je v prípade oboch typov elektród rovnaký: prenos elektrického prúdu, tlaku a chladenia na obrábanú súčiastku. Pôsobením elektrického prúdu sa medzi spájanými materiálmi vytvára šošovkovitý spoj, ktorého veľkosť reguluje elektróda prostredníctvom tlaku generovaného ramenami zváracieho stroja. Po vypnutí elektrického prúdu zas chladiaca voda prúdiaca v elektróde odvádza teplo vytvárané v procese zvárania, čím sa dosahuje chladenie a tuhnutie spoja a zároveň predĺženie životnosti elektródy.
Elektródové čiapočky sú rozmerovo menšie a preto aj cenovo výhodnejšie. Pomocou elektródových adaptérov sa umiestňujú na stacionárnych bodovačkách, ako aj na manuálnych a robotických zváracích kliešťach. Oproti bodovacím elektródam sa však rýchlejšie opotrebujú a vo veľkokapacitnej, automatizovanej výrobe sa ich životnosť predlžuje obnovovaním, brúsením ich tvaru pomocou frézky. Bodovacie elektródy naproti tomu pomocou obnovy tvaru vydržia aj niekoľko tisíc zvarov, použiť ich však možno výhradne na bodovacích strojoch. O obnove elektród sa môžete viac dočítať v článku Ako predĺžiť životnosť elektród?
Súvisiace články:
Ako správne vybrať elektródu pre optimálne odporové zváranie?
Ako predĺžiť životnosť elektród?